Подробни бележки за Коневъдство

Подробни бележки за Коневъдство

Подробни бележки за Коневъдство

Blog Article

В съвременни условия конете се отглеждат предимно със спортна цел – за езда и като помощници за военни или охранителни патрулни операции в горски терени. Използването на коне като животинска тяга е силно ограничено и се извършва само в слабонаселени региони, или миноритарни общества със запазени традиционни етнокултурни схеми на живот, който е свързан с отглеждане и използване на конете, като работна тяга.

Първоначално конят е бил само дивеч за хората. Много продукти са получавани от коне – месо, мляко, използвани са конските кожи за изработване на облекла, костите - за направа на примитивни сечива, фармацевтични продукти и т.н. Постепенно с одомашняването конят се превърнал в ценен помощник в ежедневната работа на човека. Изграждайки тази дълголетна връзка и с напредването на цивилизацията, животът на човека станал немислим без коня.

Конете са част от историята и традициите на България, но не са сред приоритетните животновъдства, които имат право на подпомагане по Програмата за развитие на селските райони през новия програмен период.

Намира се край Плевен в землището на бивше татарско село.

„Също така в Закона за собствеността и ползването на земеделската земя е записано, че всички коне имат право на пасища, но спортният кон няма тези права. Тези коне също имат нужда от сено и слама", посочи проф. Бързев и допълни: „В България има само една база за конен спорт, която се самоиздържа и това е базата в Ихтиман.

Чистокръвните английски коне притежават жив темпе­рамент, енергия и желание за работа.

Интересът към тях е голям поради развитието на дърводобива, високите цени на горивата и Коневъдство износът на коне за месо. За съжаление популацията е малка и производството на коне от тази порода не може да задоволи търсенето поради ограничения брой кобили-майки в конезавода. В последно време висококачествени животни отглеждат и много частни собственици.

Почти половината от броя на свинете се падат на Азия и преди всичко на Китай. Развито е още в страните от ОНД, САЩ, Бразилия.

Отглеждането на едър рогат добитък се извършва с цел добив на месо, мляко, кожи. Използват се и за впрегатни животни.

Тази статия или раздел има нужда от повече източници, позволяващи проверка на твърденията.

Една от емблемите на родното коневъдство е породата Български спортен кон (БСК), която през последните години се превърна и в една от най-разпространените в нашата страна.

Коневъдството по нашите земи има хилядолетна история, която датира още от времето…

Времето на славяните има отрицателно влияние по отношение на коневъдството, а идването на прабългарите е нова епоха в неговото развитие. При тях успоредно с местните примитивни животни са от­глеждани и коне от висока ездова класа.

От самото начало. Отговорност за културата, природата и обществото Отговорност за веригата на доставките и продуктите Отговорност за служителите Спонсорство Спонсорство за култура Спонсорство за спорта Онлайн магазин

Report this page